Anadolubank Logo
×DUYURULAR

Türkiye Bankalar Birliği Adı Kullanılarak Yapılan Dolandırıcılık Girişimleri Hakkında Kamuoyu Duyurusu

Telefonda kendilerini Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti çalışanı olarak tanıtan şahısların “bankacılık işlemlerine ilişkin komisyon ve masrafların iadesinin yapılacağı” vaadiyle dolandırıcılık girişimlerinde bulunduklarına ilişkin bilgi edinilmiştir.

Bu tür dolandırıcılık eylemlerine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Türkiye Bankalar Birliği, kar amacı gütmeyen bir meslek örgütüdür. Sunmuş olduğu Bireysel Müşteri Hakem Heyeti hizmeti ücretsizdir. Bu hizmete aracılık eden bir şirket, kurum veya kuruluş bulunmamaktadır.

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru yapmamış kişilere, Türkiye Bankalar Birliği çalışanlarının telefonla ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle başvurusu olmayan kişiler, Bireysel Hakem Heyeti’ne atfen yapılan telefon aramalarına, SMS veya elektronik postalara kesinlikle itibar etmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgilerini asla paylaşmamalıdır.

Bu tür dolandırıcılık eylemleri ile karşılaşanların ivedilikle savcılık ve emniyet müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği