Sizin İçin Yatırım Eurobond
Eurobond Eurobond

Eurobond

Uzun vadeli bir yatırım aracı olan Eurobond, kurum/şirket veya devlet tarafından yabancı para cinsinden yurt dışına ihraç edilen kupon ödemeli tahvillerdir.

Eurobond, yabancı para cinsinden uzun vadeli yatırım düşünen yatırımcılar için uygundur. YP ve TL mevduat faizlerinin düştüğü bir ortamda yüksek getirili bir yabancı para yatırım aracıdır. İkinci piyasada standart “İşlem tarihi +2 veya 3 iş günü” valörlüdür.

Genellikle uzun vadeli olarak ihraç edilmesine rağmen Eurobond, vade sonu beklenmeden nakde çevrilebilir; nakde çevrileceği tarihteki piyasa koşulları geçerlidir. Faizlerin düştüğü bir piyasada Eurobond ile beklenenden fazla getiri elde edilebilirken, tam tersi bir durum da söz konusu olabilir.

Eurobond nedir?

Eurobond işlemlerinin standart valörü, işlem tarihi +2 veya 3 iş günüdür.

Kupon faizleri genellikle sabit olarak belirlense de piyasada oranlarında farklılık olan kupon faiz getirili Eurobondlar da bulunur.

Eurobondlar, uzun vadeli yatırım araçları olmasına karşın istenildiği durumda vade sonu beklenmeden de nakde çevrileceği tarihin piyasa koşulları üzerinden nakde çevrilebilir.

Hamiline yazılı olarak ihraç edilen Eurobond, fiziksel bir yapıya sahip olmadığı için elden teslim edilemez.

Eurobond ödemeleri sırasında stopaj kesintisi yapılmaz. Buna karşın elde edilen gelirin beyan edilmesi zorunludur

Anadolubank’ta vadesiz hesaba sahip olan herkes Eurobond ile işlem yapabilir.

Eurobondlar’da alış ve satış alt limiti Türkiye Cumhuriyeti kağıtları için 50.000 USD/EUR;özel sektör kağıtları için 200.000 USD/EUR nominal olarak belirlenmiştir.

Anadolubank logo

Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir kullanım sağlamak amacıyla web sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikasını inceleyiniz.

Yeni reklam filmimiz yayında!