İşiniz İçin Yatırım Viop
Viop Viop

Viop

2 Ağustos 2013 tarihinde gün sonunda Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş’de (VOB) işlemler sona ermiş ve 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile VOB piyasası birleşmesi gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra Türkiye’deki tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, VİOP bünyesinde tek bir platformda işlem görmeye başlamıştır. 

VİOP nedir? 

VİOP, Borsa İstanbul Piyasaları altında yer alan ve vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü beş ana piyasadan biridir.
 
VİOP, gerek finansal risklerden arınmak isteyen yatırımcıların, gerekse yüksek kaldıraç oranı, satış yönlü pozisyon alabilme, borsa endeksleri, hisse senetleri ve emtialar üzerine işlem yapmaya olanak veren yapısı ile Türkiye’deki türev ürünlerin tamamını bünyesine toplamış ve dünya standartlarında finansal çeşitliliğin yolunu açmıştır.
 
Hızla gelişen ve lider piyasa olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen VİOP'un üyesi olan Anadolubank, Yatırım Bankacılığı Bölümü’nün alanında uzman Türev Piyasalar kadrosu ile müşterilerine üst düzey aracılık hizmeti veriyor.


VİOP avantajlar
  • Kaldıraç / Primle İşlem Yapabilme Avantajı
  • Kısa Pozisyon / Fiyat düşüşlerinden yararlanma Olanağı
  • Borsa Pay ve Endekslerine Yatırım
  • Emtialara Yatırım Yapma İmkânı
  • Risk Yönetimi (Korunma) Amaçlı Kullanım Olanağı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmesi hangi amaçla kullanılır?
  • Risk Yönetimi (Korunma)
  • Yatırım (Spekülasyon)
  • Arbitraj 


VİOP teminatları

VİOP Teminatı-Başlangıç: VİOP'ta işlem gören bir sözleşmede, pozisyon almak (almak ya da satmak) için, Takas Merkezine yatırılması zorunlu olan asgari tutar başlangıç teminatıdır.

VİOP Teminatı-Sürdürme: Piyasadaki günlük fiyat değişimleri karşısında güncellenen teminat tutarlarının ve teminat olarak bulundurulması gereken varlık kompozisyonunun korunması gereken asgari düzeydir. Teminat tutarının sürdürme teminatı seviyesinin altına inmesi durumunda Takasbank tarafından teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Borsa İstanbul VİOP’ta, portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanır. Portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde, Takasbank tarafından SPAN algoritması kullanılır.

Anadolubank logo

Size daha iyi, hızlı ve güvenli bir kullanım sağlamak amacıyla web sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikasını inceleyiniz.

Yeni reklam filmimiz yayında!