Dijitale Özel Hoş geldin Faizi ile Renkli Hesap açın, kazanmaya hemen başlayın!

İhracat

İhracat işlemleriniz Anadolubank ile güvenli ve kolay!

İhracat işlemlerinizde uzman kambiyo personelimizin bilgi ve deneyimi, rekabetçi döviz kurlarımız ile hizmetinizdeyiz. İhracat vesaikinizin yurt dışı muhabirlerimize gönderilmesinden bedelinin tahsil edilmesine kadar geçen süreci titizlikle izliyoruz.

Bankamızın dış ticaret işlemlerindeki hızı ve kalitesi ile aracılık ettiğimiz ihracat işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Peşin Ödemeli İhracat

Bu ödeme şeklinde, ihracatçı, malları yüklemeden ya da hizmetin sağlamadan önce bedelini peşin olarak tahsil etmektedir. Böylece ithalatçı ihracatçıya kredi sağlamış olmaktadır.

Mal Karşılığı İhracat

Bu ödeme şeklinde, ihracatçı, malları yükler ve gerekli belgeleri doğrudan ithalatçıya gönderir. İthalatçı firma malları gümrükten çeker ve mal bedelini ileri bir tarihte ihracatçıya havale eder. Böylece ihracatçı ithalatçıya kredi sağlamış olmaktadır.

Vesaik Karşılığı İhracat

Vesaik karşılığı ödeme şekli ile yapılan mal satışlarında, ithalatçı, belgelerin kabulü veya ödemesini gerçekleştirmeden malların mülkiyetini elde edememektedir. İhracatçı ise, mal bedelinin ödenip ödenmeyeceğinden emin olmadan mallarını göndermekte ancak mal bedeli ödenmeden malların mülkiyetini temsil eden belgelerin ithalatçıya teslim edilmeyeceğini bilmektedir.

İhracat Akreditifi
  • Akreditif, bankaların itibarlarını devreye sokmak suretiyle, ihracatçı ve ithalatçının risklerini en aza indirgeyen bir ödeme şeklidir.
  • Akreditif, ihracatçının akreditif koşullarına uygun şekilde yüklemeyi gerçekleştirip, bunu kanıtlayan belgeleri bankasına ibraz etmesi üzerine bankadan ödemeyi alacağını taahhüt eden bir ödeme şeklidir.
  • Alıcının talebine dayanarak, banka (amir banka), yüklemenin belirtilen vadede yapılarak, akreditifte istenilen belgelerin belirtilen süre içerisinde kendisine ibraz edilmesi üzerine satıcıya ödeme yapacağını yazılı olarak taahhüt eder.
  • Bankalar Milletlerarası Ticaret Odası‘nın (ICC) Vesikalı Krediler İçin Yeknesak Teamüller ve Uygulamalar isimli 600 sayılı broşürüne tabidir.

Eximbank Kredileri

İhracatın geliştirilmesi amacıyla, ihracatçı veya ihracata yönelik üretim yapan firmalara, Türkiye İhracat Bankası A.Ş. (Eximbank) kaynağından kullandırılan kredilerdir. Türkiye İhracat Bankası A.Ş. (Eximbank)’ın belirlediği Türk menşeili malların kesin olarak ihracı ve taahhüdü karşılığı kullandırılır.

Ayrıntılı bilgi için www.eximbank.gov.tr veya size en yakın şubemize başvurabilirsiniz.

Sürdürmek istediğimiz
çok şey var

Gelecek için de Detaylı Bilgi
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Sorumlu bankacılık anlayışı ile sürdürülebilirliği, Anadolubank vizyonuna, kurumsal tecrübeye ve kurum kültürüne entegre ederek, ekonomik, sosyal ve çevresel konuların eşit önemde olduğunu biliyor; çalışmalarımızda bir arada ele almaya önem veriyoruz.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek amacıyla, gerçekleştirdiğimiz vegerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza sürdürülebilirliği dahil ediyoruz.

Anadolubank logo
-- --