Dijitale Özel Hoş geldin Faizi ile Renkli Hesap açın, kazanmaya hemen başlayın!
VİOP VİOP

VİOP

2 Ağustos 2013 tarihinde gün sonunda Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş’de (VOB) işlemler sona ermiş ve 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile VOB piyasası birleşmesi gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra Türkiye’deki tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, VİOP bünyesinde tek bir platformda işlem görmeye başlamıştır.

VİOP nedir?

VİOP, Borsa İstanbul Piyasaları altında yer alan ve vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü beş ana piyasadan biridir.

VİOP, gerek finansal risklerden arınmak isteyen yatırımcıların, gerekse yüksek kaldıraç oranı, satış yönlü pozisyon alabilme, borsa endeksleri, hisse senetleri ve emtialar üzerine işlem yapmaya olanak veren yapısı ile Türkiye’deki türev ürünlerin tamamını bünyesine toplamış ve dünya standartlarında finansal çeşitliliğin yolunu açmıştır.

Hızla gelişen ve lider piyasa olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen VİOP'un üyesi olan Anadolubank, Yatırım Bankacılığı Bölümü’nün alanında uzman Türev Piyasalar kadrosu ile müşterilerine üst düzey aracılık hizmeti veriyor.

VİOP avantajlar
  • Kaldıraç / Primle İşlem Yapabilme Avantajı
  • Kısa Pozisyon / Fiyat düşüşlerinden yararlanma Olanağı
  • Borsa Pay ve Endekslerine Yatırım
  • Emtialara Yatırım Yapma İmkânı
  • Risk Yönetimi (Korunma) Amaçlı Kullanım Olanağı
Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmesi hangi amaçla kullanılır?
  • Risk Yönetimi (Korunma)
  • Yatırım (Spekülasyon)
  • Arbitraj
VİOP teminatları

VİOP Teminatı-Başlangıç: Viop'ta işlem gören bir sözleşmede, pozisyon almak (almak ya da satmak) için, Takas Merkezine yatırılması zorunlu olan asgari tutar başlangıç teminatıdır.

VİOP Teminatı-Sürdürme: Piyasadaki günlük fiyat değişimleri karşısında güncellenen teminat tutarlarının ve teminat olarak bulundurulması gereken varlık kompozisyonunun korunması gereken asgari düzeydir. Teminat tutarının sürdürme teminatı seviyesinin altına inmesi durumunda Takasbank tarafından teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Borsa İstanbul VİOP’ta, portföy bazında teminatlandırma yöntemi uygulanır. Portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde, Takasbank tarafından SPAN algoritması kullanılır.

Detaylı bilgi almak veya hesap açmak için tıklayın.

Sürdürmek istediğimiz
çok şey var

Gelecek için de Detaylı Bilgi
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Sorumlu bankacılık anlayışı ile sürdürülebilirliği, Anadolubank vizyonuna, kurumsal tecrübeye ve kurum kültürüne entegre ederek, ekonomik, sosyal ve çevresel konuların eşit önemde olduğunu biliyor; çalışmalarımızda bir arada ele almaya önem veriyoruz.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek amacıyla, gerçekleştirdiğimiz vegerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza sürdürülebilirliği dahil ediyoruz.

Anadolubank logo
-- --