Dijitale Özel Hoş geldin Faizi ile Renkli Hesap açın, kazanmaya hemen başlayın!
YUVAM Hesap YUVAM Hesap

YUVAM Hesap

YUVAM Hesabı Anadolubank’ta!

Anadolubank’ta açacağınız YUVAM Hesabı (Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Hesabı) ile birikimlerinizi TL’ye dönüştürün, hem kur değişimlerinden korunun, hem de ilave getiri imkanından yararlanın.

YUVAM Hesabı nedir?

USD/EUR/GBP/CHF döviz cinsindeki tasarruflarınızı TCMB’nin özel dönüşüm kuru ile TL’ye dönüştürebileceğiniz ve TL faiz oranında getiri sağlayacağınız, kurun faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması ve ilave getiri imkanı da sunan rekabetçi bir mevduat ürünüdür. 

YUVAM Hesabın Özellikleri

Yurtdışında yerleşik kişilerin ve bu kişilerin sermayedar olduğu yabancı bir ülkede o ülkenin kanunlarına göre kurulan ve yasal yerleşim yeri yurt dışında olan, Merkez Bankasınca belirlenen mali kuruluşlar ile bankalar dışındaki şirketlerin USD (Dolar), EUR (Euro), GBP (İngiliz Sterlini) ve CHF (İsviçre Frangı) para birimlerindeki birikimleri değerlendirilir. Bu birikimler TCMB tarafından belirlenen Özel Dönüşüm Kuru ile Türk Lirası’na dönüştürülür. Vade sonunda kur farkından kaynaklı oluşabilecek olası kazancınız ve ilave getiri toplamı mevduat faiz getirisinden daha yüksek olursa, kur farkı ve ilave getiri tutarı hesabınıza aktarılır.

Detaylı bilgi için: https://yuvam.tcmb.gov.tr
Yuvam Hesabı TCMB Bilgilendirme Kitapçığını görüntülemek için tıklayın.

YUVAM Hesabın Avantajları

YUVAM Hesabı ile hem olası kur değişimlerinden korunur hem de vade bitiminde döviz cinsinden ana para garantisinin yanı sıra ilave getiri imkanından yararlanabilirsiniz. 

YUVAM Hesabından kimler yararlanabilecek?

Yuvam Hesabı, yurt dışında yerleşik kişiler (Yurt dışında oturma veya çalışma izni ya da hakkı bulunan veya adres kayıt sisteminde yerleşim yeri bilgisi olarak yurt dışı adresi kayıtlı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi uyarınca Mavi Kart verilenler ile bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler) bu kişilerin sermayedar olduğu, yabancı bir ülkede o ülkenin kanunlarına göre kurulan ve yasal yerleşim yeri yurt dışında olan, Merkez Bankasınca belirlenen mali kuruluşlar ile bankalar dışındaki şirketler tarafından açılabilecektir. 

YUVAM Hesabı Nasıl Açılır?

Yuvam Hesabı için  size en yakın Anadolubank şubesini ziyaret edebilirsiniz. YUVAM Hesap sadece 10.00-16.30 saatleri arasında açılabilir.

Yuvam Hesabı hangi vadelerde açılabilecek?

YUVAM Hesabı 3, 6, 12 ve 24 ay vadelerde kırık vadeli olarak açılabilir.

YUVAM Hesabı açmak için hesabımda ne kadar bakiye olmalı?

Hesap açılışında alt ve üst tutar sınırı bulunmamaktadır.

Hangi döviz cinsinde YUVAM Hesabı açılabilir?

USD (dolar), EUR (Euro), GBP (İngiliz Sterlini) ve CHF (İsviçre Frangı) para cinsi mevduatlar için Yuvam Hesabı açılabilecektir.

Yuvam Hesabından elde edilen getiri ne olacak?

Kur farkından kaynaklı gerçekleşebilecek olası kazancınız, mevduat faiz getirisinden daha yüksek olursa Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat kur farkı hesabınıza yansıtılır. Mevduat faiz getiriniz, kur farkından olası kaynaklanabilecek kazancınızdan yüksekse mevduat faiz getiriniz Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabınıza yansıtılır.

Dövizden TL’ye geçerken TCMB tarafından saat 10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15.00 saatlerinde yayınlanacak özel dönüşüm kurundan yararlanırsınız. Vade bitiş tarihinde TCMB’nin saat 11:00’de yayınladığı kur bilgisi dikkate alınır.

YUVAM Hesabınıza, anapara ve kur farkına ilave olarak TCMB tarafından ayrıca,

3 ay vade % 3,00

6 ay vade % 4,00

12 ay vade % 5,00

24 ay vade % 6,00 faiz oranları üzerinden ek ödeme yapılacaktır.

YUVAM Hesabının Özellikleri nelerdir?
  • Hesap 3, 6, 12 ve 24 ay süreli vadelerde kırık vadeli olarak açılabilir. Dönüşüm işlemleri TCMB’nin 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00’te (TSİ) açıkladığı özel dönüşüm kurları üzerinden gerçekleşir.
  • Vade sonunda TCMB’nin saat 11.00’de (TSİ) yayınladığı döviz kuru dikkate alınır.
  • Vade sonunda kur farkından kaynaklı oluşabilecek olası kazancınız ve ilave getiri toplamı mevduat faiz getirisinden daha yüksek olursa, kur farkı ve ilave getiri tutarı hesabınıza aktarılır.
  • Hesabınızı vadesinden önce kapatmanız halinde, hesap açılış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB’nin saat 11.00’de (TSİ) açıkladığı kur karşılaştırılır. Açılış kuru, hesabın kapandığı tarihteki kurdan düşük ise herhangi bir kur farkı ödemesi gerçekleştirilmez. Hesap açılış kuru, hesabın kapandığı tarihteki kurdan yüksek ise kur farkı hesabınızdan tahsil edilir. İlave getiriden faydalanılamaz.
  •  Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik olarak kapatılır, bakiye vadesiz hesaba aktarılır ve yeniden vade uzatımı yapılmaz.
  • Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olacaktır.
  • Hesap vadesi boyunca, para çekme ve para yatırma işlemi yapılamaz.
  • YUVAM Hesabınızı 10.00 - 16.30 saatleri arasında Anadolubank şubelerini ziyaret ederek açabilirsiniz.
  • Olası kur farkından kaynaklı gerçekleşebilecek olası kazancınız, mevduat faiz getirisinden daha yüksek olursa kur farkı ve ilave getiri hesabınıza yansıtılır. Mevduat faiz getiriniz, kur farkından olası kaynaklanabilecek kazancınızdan yüksekse mevduat faiz getiriniz ve ilave getiri hesabınıza yansıtılır.
  • Vade sonunun tatil gününe denk gelmesi halinde, sıradaki ilk iş günü faiz tahakkuk ettirilecektir. Vade sonunda tahakkuk edecek faiz bakiyesi anapara ile beraber vadesiz hesaba aktarılacaktır.Talep etmeniz durumunda yeniden TL kur korumalı hesap açılışı yapılacaktır.
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı
Faiz Oranı
Vadeli Tutar Aralığı 90 gün 181 gün 272 gün 366 gün
500.000 TL ye kadar 36% 36% 36% 36%
500.001 - 1.000.000 TL 36% 36% 36% 36%
1.000.001 TL ve üzeri 36% 36% 36% 36%

Sürdürmek istediğimiz
çok şey var

Gelecek için de Detaylı Bilgi
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Sorumlu bankacılık anlayışı ile sürdürülebilirliği, Anadolubank vizyonuna, kurumsal tecrübeye ve kurum kültürüne entegre ederek, ekonomik, sosyal ve çevresel konuların eşit önemde olduğunu biliyor; çalışmalarımızda bir arada ele almaya önem veriyoruz.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek amacıyla, gerçekleştirdiğimiz vegerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza sürdürülebilirliği dahil ediyoruz.

Anadolubank logo
-- --