Dijitale Özel Hoş geldin Faizi ile Renkli Hesap açın, kazanmaya hemen başlayın!
Halka Arz Halka Arz

Halka Arz

Halka Arz İşlemleri Anadolubank Mobil ile Bir Tık Uzağınızda !

Anadolu Yatırım Hesabınız ile Anadolubank Mobil üzerinden halka arzlara kolaylıkla katılabilirsiniz.

Anadolubank’ta Hisse Senedi Halka Arz İşlemlerimi Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Öncelikle Anadolu Yatırım hesabınızın olması gerekir. Eğer Anadolu Yatırım Hesabınız yoksa Anadolubank Mobil’de yer alan “Yatırım İşlemleri” menüsünden “Anadolu Yatırım Hesap Açılışı” sekmesine giderek hesap açılışınızı yapabilirsiniz.

Anadolubank Mobil uygulamasında yer alan “Yatırım İşlemleri” menüsünden “Halka Arz” alanına gidip “Kesin Talep Girişi” alanından halka arz talebinde bulunabilir, “Talep Listeleme/İptal” menüsünden daha önce girmiş olduğunuz halka arz taleplerini görebilir veya iptal edebilirsiniz.

Anadolubank Mobil’i “Talep Toplama Yöntemi” ile olan halka arz işlemleriniz için kullanabilirsiniz. “Borsadan Satış Yöntemi” ile olan halka arzlarda ise işlemlerinize Webborsam uygulaması üzerinde devam edebilirsiniz.

Anadolubank Mobil’den, Hisse Senedi Alım / Satım ve Portföy İzleme işlemleri henüz yapılamamaktadır. Bu işlemler için Anadolu Yatırım işlem platformu Webborsam uygulamasına giriş yapıp ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel katılabileceğiniz Halka Arzları duyurular sayfası altında bulunan Halka Arz sekmesinden takip edebilirsiniz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, bir şirketin özel mülkiyettindeki hisselerini halka, yatırımcılara ve genel kamuya açma işlemidir. Bu işlem, şirketin halka açık bir şirket olmasını sağlar ve hisse senetlerinin kote olunan borsada işlem görmesine imkan tanır. Halka arz süreci, şirketin büyümesini finanse etmek, işi genişletmek, yatırımlarını artırmak, varlıklarını değerlendirmek ve hissedarlarına likidite sağlamak gibi amaçlarla gerçekleştirilebilir.

Halka Arz nasıl yapılır?

Şirketler halka arz öncesinde; finansal tablolarının bağımsız denetimden geçmesi, aracı kuruluş seçimi, esas sözleşme değişikliği ve genel kurul kararı almak, halka arz fiyatının belirlenmesi gibi bir dizi çalışma yapmak durumundadır.

Borsa İstanbul’da işlem görebilmek için halka arz izahnamesinin SPK tarafından onaylanması, şirket paylarının halka arz edilmesi ve sonrasında payların Borsa kotuna alınması gerekmektedir. Borsa kotuna alınma, işlem görmesi talep edilen payların ilgili şartları taşımaları durumunda Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın ilgili pazarında işlem görmesinin kabul edilmesidir.

Halka Arz Talebim ne zaman kesinleşir?

Satış işlemi tamamlandıktan sonra aracı kuruluş, halka arza ilişkin satış sonuçlarını KAP’ta ilan ederek Borsa İstanbul ve SPK’ya iletir. Halka arz sonuçları, talep toplama tarihlerinin sona ermesinin ardından ortalama 3 ila 5 iş günü içerisinde açıklanır. Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nce, halka arz satış sonuçları Borsa Yönetim Kurulu’nun izahnamede de yer alan kota alma kararı çerçevesinde değerlendirilerek, kota alınma şartının sağlanması ile birlikte, şirket payları KAP’ta yapılacak duyuruyu izleyen 2 iş günü işlem görmeye başlar.

Halka Arzın riskleri nelerdir?

Halka arz edilen Hisse senedi fiyatı borsada işlem görmeye başladığında piyasa koşulları göre değişebilir. Hisse senedi yatırımcısına kazanç sağlayabileceği gibi değer kaybına da uğratabilir. Bu nedenle, hisse senedine yatırım yapmadan önce dikkatli bir şekilde araştırma ve analiz yapmalısınız. Sermaye piyasalarında yatırım yaparken yalnızca SPK tarafından yatırım danışmanlığı hizmeti verme konusunda yetkilendirilmiş yatırım kuruluşlarının tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Halka Arz sonucunda hisse senetlerim nasıl değerlenir?

Halka arz sonucunda borsada işlem görmeye başlayan hisse senedinin fiyatının belirlenmesinde en temel faktör arz-talep dengesidir. Şirketin performansı, şirketin bulunduğu sektördeki gelişmeler,ekonomik ve siyasi gelişmeler, küresel olaylar, doğal afetler gibi bir çok faktör hisse senedinin fiyatını etkileyebilir.

Sürdürmek istediğimiz
çok şey var

Gelecek için de Detaylı Bilgi
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Sorumlu bankacılık anlayışı ile sürdürülebilirliği, Anadolubank vizyonuna, kurumsal tecrübeye ve kurum kültürüne entegre ederek, ekonomik, sosyal ve çevresel konuların eşit önemde olduğunu biliyor; çalışmalarımızda bir arada ele almaya önem veriyoruz.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek amacıyla, gerçekleştirdiğimiz vegerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza sürdürülebilirliği dahil ediyoruz.

Anadolubank logo
-- --