Dijitale Özel Hoş geldin Faizi ile Renkli Hesap açın, kazanmaya hemen başlayın!
Sizin İçin Yatırım Yatırım Fonu
Yatırım Fonu Yatırım Fonu

Yatırım Fonu

Yatırımlarınız için daha fazlası: Anadolubank Yatırım Fonu

Birikimlerinizi çeşitlendirmek ve farklı yatırım seçeneklerini değerlendirmek için Anadolubank Mobil ve İnternet Şube'den işlemlerinizi gerçekleştirebilir veya size en yakın Anadolubank şubesini ziyaret ederek yatırım fonu işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Anadolubank Yatırım Fonları

Anadolubank aracılığı ile İş Portföy Anadolubank Para Piyasası Fonu ve Tefas’ta işlem gören diğer kurumların fonları ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Yatırım Fonu Nedir?

Birikimlerinizin çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarında değerlendirmek üzere profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi esasına dayalı bir yatırım aracıdır. Yatırım Fonları, sürekli olarak piyasaları izleyen profesyonel yöneticiler tarafından minimum risk-maksimum getiri ilkesi ile yönetilir. Piyasalardaki gelişmeler ve gün içinde devam eden haber akışı neticesinde, yatırım fonunun stratejisine bağlı kalmak kaydı ile fonların içindeki menkul kıymetler aktif bir yönetim tarzı ile yönetilmekte ve bu sayede birikimlerinizin optimum getiriyi elde etmesi amaçlanmaktadır.

Avantajları 
  • Bireysel yatırımcılar için profesyonel portföy yönetim hizmeti alma olanağı sağlar.
  • Küçük tutarlı yatırımların da değerlendirilebileceği ürünlerdir.
  • Likiditesi yüksek enstrümanlara yatırım yapan fonlar kolayca nakde çevrilebilir.
  • Devlet tahvili, bono, hisse senedi gibi farklı varlık sınıflarındaki enstrümanları içeren yatırım fonları ile portföy çeşitlendirmesi yapılarak, tek bir yatırım ürününe yatırım yapılması ile ortaya çıkabilecek risk azaltılabilir.
Yatırım Fonu türleri nelerdir?

Yatırım fonunun türünü portföyde en fazla ağırlığı olan yatırım aracı belirlemektedir. Yani fonun portföyünde ağırlıklı olarak; kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçları bulunuyorsa borçlanma araçları şemsiye fonu; ihraççıların payları varsa hisse senedi fonu; altın ve diğer kıymetli madenler ile bunlara dayalı araçları bulundurursa kıymetli madenler şemsiye fonu; farklı fonları ve borsa yatırım fonlarını kapsıyorsa fon sepeti şemsiye fonu ve portföyünün tamamı kısa vadeli ve likit ürünlerden oluşuyorsa bu fon para piyasası fonudur. Bu fon tiplerine ek olarak katılım, değişken, serbest, garantili ve korumalı amaçlı şemsiye fonu türleri de mevcuttur.

Yatırım Fonu riskli midir?

Fonun risk seviyesini anlamak için Karşılaştırma Ölçütü’ne bakılması gerekmektedir. Karşılaştırma ölçütü fonun ortalama olarak ne oranda hangi yatırım aracına yatırım yapacağını gösteren iyi bir göstergedir. Karşılaştırma ölçütünde %75 oranında hisse bulunduran fon, %50 oranında hisse bulunduran fona göre daha riskli bir yatırım aracıdır. 

Fonun bulunduracağı maksimum ve minimum yatırım oranları için Yatırım Strateji Bant Aralığı’na bakılması gerekmektedir. Bu size fonun alabileceği maksimum risk konusunda fikir verecektir.

Benzer türdeki fonların getirileriyle kıyaslama yapılmalı. Kıyaslama yaparken farklı türdeki fonları değil, aynı türdeki fonları kıyaslamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Fonu almak ve satmak için gereken ihbar süresi, likidite ihtiyaçlarınızı karşılamanız için önemlidir. Birikiminize ihtiyacınız olduğunda fonu nakde çevirmek için ne kadar süreye ihtiyacınız olacağını bilinmesi önemlidir.

TEFAS kimdir?

TEFAS, Takasbank nezdinde oluşturulmuş bir platformdur. Platform’un hayata geçmesi ile birlikte müşterilerimiz, diğer kurumların yatırım fonlarını bankamızdan alıp satabilme olanağına sahiptir. Platform ile ilgili daha detaylı bilgi için Takasbank tarafından düzenlenen internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.tefas.gov.tr/ 

Anadolubank’tan tüm yatırım fonlarını alabilir miyim?

Anadolubank işlem kanalları aracılığı ile İş Portföy Anadolubank Para Piyasası Fonu ve Tefasta işlem gören diğer kurumların fonlarını da işlem saatleri içerisinde alınabilir. Alım ve satım işlemlerinin tamamlanma zamanı, işlem yapmak istediğiniz yatırım fonuna göre değişiklik gösterir. 

Hangi kanallardan yatırım fonu işlem yapabilirim?

Anadolubank Mobil ve İnternet Şube'den işlemlerinizi gerçekleştirebilir veya size en yakın Anadolubank şubesini ziyaret ederek yatırım fonu işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile yatırım fonu alabilir miyim?

Kredi kartı ile yatırım fonu alınamamaktadır.

Yatırım Fonu işlem saatleri nedir?

İş Portföy Anadolubank Para Piyasası fonu işlemlerini saatleri 09.00-15.00 saatleri arasında, yarım günlerde ise 09.00-10.30 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Tefas Fonları için ise ilgili fonun izahnamesinde belirtilen saatler arasında işlem yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için: https://www.tefas.gov.tr/

Alım ve satım işlemlerinin tamamlanma zamanı, işlem yapmak istediğiniz yatırım fonuna göre değişiklik gösterir. 

İhbarsız fonlarda gün içinde belirlenen alım satım süresi içinde verdiğiniz alım satım emirleri o günün fiyatından aynı gün yerine getirilir. Para piyasası fonları (likit fonlar) genelde bu şekilde çalışırlar.

İhbarlı fonlarda ise belirlenen alım satım süresi içinde verdiğiniz alım satım emirleri, fonun izahnamesine bağlı olarak takip eden ilk fiyat hesaplamasında bulunan fiyat üzerinden (özel fonlar haricinde genelde o iş gününün kapanış fiyatı) daha sonraki bir günde (örneğin T+1, T+2 veya T+3 gibi) hesabınıza yansır.  

Alım satım saatleri fonların izahnamelerine, türlerine ve dağıtım kanallarına göre farklılıklar gösteren belirlenmiş limitlerdir. 

Günlük fiyat hesaplayan fonları alıp satarken vereceğiniz emirlerin o günkü hesaplamaya dâhil edilebilmesi için dağıtım kanalı tarafından size bildirilen alım satım saatlerinden önce emir vermeniz gerekmektedir. Sonra verilen emirler bir sonraki iş günü için geçerli sayılır

En az ne kadar tutarda yatırım fonu alabilirim?

İş portföy Anadolu Bank Para Piyasası Fonu minumum 100 TL ‘dir.

Tefas’ta işlem gören fonlarda işlem adetleri farklılık göstermekte olup ilgili fonların izahnamelerinde belirtilen tutarlarda işlem yapılabilmektedir.

Yatırım Fonumu sattığımda hemen hesabıma geçer mi?

İş Portföy Anadolubank Para Piyasası Fonu katılma payı satın almak veya elden çıkarmak isteyen yatırımcılar, katılma payının alım satımının yapılacağı yerlere iş günlerinde 09.30 – 15:00 saatleri arasında başvurarak, izahname de belirtilen kurallar çerçevesinde ilan edilen fiyat üzerinden aynı gün gerçekleşir. 

Tefas’ta işlem gören diğer kurum fonlarının alım satım saatleri fon türüne göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için: https://www.tefas.gov.tr/

Yatırım Fonu alım ve satımda ne kadar komisyon öderim?

Yatırım fonları alım satım işlemlerinde komisyon bulunmamaktadır.

Sürdürmek istediğimiz
çok şey var

Gelecek için de Detaylı Bilgi
Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Sorumlu bankacılık anlayışı ile sürdürülebilirliği, Anadolubank vizyonuna, kurumsal tecrübeye ve kurum kültürüne entegre ederek, ekonomik, sosyal ve çevresel konuların eşit önemde olduğunu biliyor; çalışmalarımızda bir arada ele almaya önem veriyoruz.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz

Gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakabilmek amacıyla, gerçekleştirdiğimiz vegerçekleştireceğimiz çalışmalarımıza sürdürülebilirliği dahil ediyoruz.

Anadolubank logo
-- --