Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
ANADOLUBANK » GÜVENLİK UYARILARI

GÜVENLİK

SORUMLULUKLARIMIZ - ANADOLUBANK INTERNET ŞUBESİ GÜVENLİK UYGULAMALARI İLE SİZE SUNDUKLARIMIZ

Sanal Klavye

Sanal Klavye, İnternet Şubesi'ne girişte size ilave güvenlik sağlayan bir özelliktir. Klavyenizde bastığınız tuşları tespit etmeye yönelik virüs ve zararlı yazılımlara karşı geliştirilmiştir. Bilgisayar klavyesindeki tuşları kullanmadan, fare kullanarak ekrandan giriş yapılmasına olanak sağlar. Kullanıcı Kodu ile şifrenizi girerken Sanal Klavye'yi kullanarak söz konusu virüs ve zararlı yazılımlardan korunursunuz.

Parola ve Şifre

Anadolubank İnternet Şubesi'ne giriş kullanıcı kodu, parola ve tek kullanımlık şifre ile yapılmaktadır. İlk ekranda şirket kodu (kurumsal hesaplar için geçerlidir.), müşteri numarası (ortak hesaplar için geçerlidir.),  kullanıcı kodu ve parola girişi yapıldıktan sonra gelen yeni ekranda müşterinin tercihi doğrultusunda belirlenen bir yöntem ile tek kullanımlık şifre girilmektedir. Parola, İnternet Şubesi'ne ilk girişden sonra kullanıcı tarafından belirlenir.

Tek Kullanımlık Şifre (OTP) Uygulamaları (OTP cihazı/Cep Telefonu OTP Uygulaması/SMS OTP)

OTP, her kullanıldığında müşteriye özel, yeni ve belirli bir sure için geçerli olan tek kullanımlık şifredir. Tek kullanımlık şifreler başka hiçbir kullanıcı tarafından tekrar kullanılamaz. OTP şifreleri belirli bir sure için geçerlidir.. Bu süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller. Böylece Anadolubank İnternet Şubesi'nden güvenli olarak işlem yapabilirsiniz.

Anadolubank Şifreci Gizlilik Politikası

Anadolubank İnternet Şubesi’ne giriş kullanıcı kodu, parola ve tek kullanımlık şifre ile yapılmaktadır. İlk ekranda şirket kodu (kurumsal hesaplar için geçerlidir.), müşteri numarası (ortak hesaplar için de geçerlidir.), kullanıcı kodu ve parola girişi yapıldıktan sonra gelen yeni ekranda müşterinin tercihi doğrultusunda belirlenen bir yöntem ile tek kullanımlık şifre girilmektedir. Tek Kullanımlık Şifre, müşteriye özel ve belirli bir süre için geçerli olan bir şifredir. Tek kullanımlık şifreler başka hiçbir kullanıcı tarafından tekrar kullanılamaz. Süresi geçtiğinde geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller. Böylece Anadolubank İnternet Şubesi’nden güvenli olarak işlem yapabilirsiniz.

Anadolubank Şifreci, Bankamız internet şubesi girişlerinde ve işlemlerinizi gerçekleştirirken kullanabileceğiniz tek kullanımlık şifreleri üretebileceğiniz bir mobil uygulamadır. Bu uygulama ile üretilen şifreler tek kullanımlıktır ve bir kez kullanıldıktan sonra geçersiz hale gelecektir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anadolubank Şifreci uygulamasını kullanırken, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz:

 • Uygulama ilk kurulumda, cihaz üzerinde sizin tarafınızdan aktive edilmektedir. Bu nedenle uygulamayı yalnızca kendi sahip olduğunuz cihazlara kurmalısınız. Farklı bir cihaza uygulamayı kurup aktive ettiğiniz takdirde, bu cihazı kullanan kişi de sizin hesabınız için tek kullanımlık şifre üretebilir hale gelecektir.
 • Cep telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında en kısa sürede Anadolubank Çağrı Merkezini (0 850 222 55 50) arayarak uygulamanızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir.
 • Uygulama ile üretilen şifreler size özeldir ve Bankamız personeli dahil hiç kimseyle paylaşılmamalıdır.

 

Anında Bilgilendirme ve İşlem Sınırları

Müşterinin  yapacağı 1.000 TL ve üzeri  para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonuna uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.
ANADOLUBANK'ın teknik altyapısı ve işlem türüne göre gerçekleştirilmesi mümkün olamayan ve süreli işlemler ANADOLUBANK tarafından belirlenen işlem saatleri ve limitleri içerisinde yapılacaktır.

Kesintisiz Hizmet

ANADOLUBANK, mücbir sebepler ve beklenmeyen haller dışında İnternet Bankacılığı hizmetlerini 7 gün ve 24 saat süre ile açık tutacaktır. Bunlar dışında kalan sistemsel ve/veya güncelleme çalışmaları kapsamında olabilecek planlı kesintiler için ANADOLUBANK İnternet Sitesi üzerinden müşterilere duyuru yapılacaktır.


SORUMLULUKLARINIZ - ANADOLUBANK İNTERNET ŞUBESİ'NDE GÜVENLİĞİNİZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Dolandırıcılık yöntemleri zamana ve teknolojiye bağlı olarak değişmekte ve artmaktadır. Çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen sahte e-postalar son günlerde internette hızla yayılmaktadır. Bu e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizlerden, kişisel bilgiler, kart bilgileri ve şifreleri ile İnternet Şubesi şifreleri istenmektedir. Bu tür eylemler internet üzerinden yapılan dolandırıcılık girişimleridir. Bu tür e-postalara kesinlikle yanıt vermeyiniz ve istenen bilgileri kesinlikle girmeyiniz.
ANADOLUBANK, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmamakta ve müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.
ANADOLUBANK İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğinizde tarayıcınıza sadece www.anadolubank.com.tr adresini yazınız.
Müşterileriniz, imzalamış oldukları Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi içeriğindeki İnternet Bankacılığı ve OTP Kullanımı ile ilgili hükümler başta olmak üzere Sözleşme genelindeki tüm maddelerden sorumludurlar. Bu kapsamda imzalamış olduğunuz ANADOLUBANK Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi'nde yer alan hususları dikkatlice okuyup, gereğince bilgi sahibi olunuz.

E-Postalarınızın Güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler !

Size gönderilen e-postalarda bulunan herhangi bir linki tıklayarak veya farklı sayfalardan direk yönlendirilme yöntemiyle ANADOLUBANK İnternet Şubesi'ne giriş yapmayınız. ANADOLUBANK İnternet Şubesi'ne sadece www.anadolubank.com.tr adresi üzerinde bulunan ANADOLUBANK İnternet Şubesi "GİRİŞ" linkini kullanarak giriniz.

ANADOLUBANK İnternet Şubesi Güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler !  

 • Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmek amacıyla kullanılan çeşitli zararlı yazılımların yüklenmiş olması riski vardır. İnternet bankacılığı işlemlerinizi, güvenliğinden emin olmadığınız halka açık alanlardan (internet kafe, restoran vb.) veya başkalarına ait bilgisayarlardan yapmayınız.
 • Dijital sertifika yüklemeniz için cep telefonunuza hiçbir zaman link göndermemektedir. Buna benzer, şüphe uyandıran durumlarla karşılaşırsanız kesinlikle işlem yapmayınız ve lütfen 0 850 222 55 50 Anadolubank Çağrı Merkezi'ni arayınız.
 • Son dönemde ortaya çıkan bazı yazılımlar, bilgisayar klavyesinde basılan her tuşun kaydedilmesini sağlamaktadır. Özellikle bilgisayarların çoklu kullanıldığı yerlerde kullanılan bu tip yazılımlardan olumsuz etkilenmemek için ANADOLUBANK İnternet Şubesi'ne giriş sırasında "Sanal Klavye" uygulamasının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu uygulama, ANADOLUBANK İnternet Şubesi Parola ve Şifre bilginizi "sanal klavye" üzerindeki tuşları mouse ile tıklayarak girmenizi sağlar.
 • ANADOLUBANK İnternet Şubesine (ilk kullanım dışında) girerken ŞİFRE sahasının üstünde Adınızı, Soyadınızı ve Son İşlem zamanınızı görmezseniz, şifrenizi GİRMEYİNİZ. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, 0 850 222 55 50 numaralı Çağrı Merkezi'ni arayarak bilgi veriniz.
 • İnternet Şubesi Kullanıcı kodu, Parola gibi size özel bilgileri kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Bu bilgileri yazılı olarak saklamayınız.
 • Hatırlamanızın daha kolay olacağını düşünerek adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi, telefon numaralarınız gibi bilgileri  vs parola olarak kullanmayınız.
 • ANADOLUBANK İnternet Şubesi'ne girdiğinizde adres satırının bir bölümünün (Google Chrome, Mozilla Firefox) ya da tamamının (Microsoft IE) yeşil olması gerekmektedir. Adres satırında bulunan "Anadolubank A.S." bölümüne tıkladığınızda ANADOLUBANK'ın güvenlik sertifikası açılacaktır. Lütfen sertifika detaylarını inceleyiniz ve sayfanın ANADOLUBANK'a ait olduğunu doğruladığından emin olunuz. Güvenlik önlemlerinden tam olarak yararlanabilmeniz için browser (tarayıcı) versiyonunuzun güncel olması gerekmektedir.
 • İnternet Şubesi'nden çıkarken mutlaka "Çıkış" butonunu kullanınız ve İnternet Şubesi'nden çıktığınızdan emin olduktan sonra pencereyi kapatınız. İnternet Şubesine giriş yapmış haldeyken bilgisayarınızdan ayrılmayınız. Ayrılmanız gerekiyorsa İnternet Bankacılığı ortamından mutlaka çıkınız.
 • ANADOLUBANK çalışanları hiçbir zaman sizden şifre ya da parolanızı söylemenizi istemeyeceklerdir. Böyle bir taleple karşılaşırsanız lütfen 0 850 222 55 50 numaralı Çağrı Merkezi'ni arayarak durumu bildiriniz. 
 • Hesabınızda olağandışı bir hareket olduğundan şüpheleniyorsanız 0 850 222 55 50 numaralı ANADOLUBANK Çağrı Merkezi'ni arayarak Anadolubank ile irtibata geçiniz.
 • Cep telefonunuzun SIM kartı bilginiz dışında bloke olursa derhal operatörünüzle ve 0 850 222 55 50 numaralı ANADOLUBANK Çağrı Merkezi'ni arayarak Anadolubank ile irtibata geçiniz.

 

Bilgisayarınızın güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler!

 • Bilgisayarınızda kurulu güncel bir anti-virüs yazılımı olmasına dikkat ediniz. Anti-virüs yazılımları, sisteminizi bilinen virüslerden ve olası saldırılardan korur. Anti-virüs yazılımı sürekli olarak güncellenmeli ve özellikle İnternet'ten dosya indirirken çalışır halde tutulmalıdır. Disket veya CD'den bilgisayarınıza program yüklemeden önce, disket veya CD'yi mutlaka virüs tarama programından geçiriniz.
 • Bilgisayarınızda kişisel güvenlik duvarı (firewall) yazılımının kurulu olması, güvenliğinize olumlu katkı sağlayan bir unsurdur. Bu yazılımlar, bilgisayarınızda bulunan dosya veya bilgilerin başka bir kullanıcıya sizin bilginiz olmadan gönderilmesini ve bilgisayarınıza uzaktan erişilmesini engeller.
 • Kullandığınız tarayıcının güvenlik yamalarını mutlaka yükleyiniz. Bu tür güvenlik güncellemelerini kontrol etmek için kullandığınız tarayıcının yayımcısının internet sitesinde bulunan "Download" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İnternet Şubesi kullanım güvenliğinizin herhangi bir biçimde olumsuz etkilendiğini düşünüyorsanız hemen 0 850 222 55 50 numaralı Çağrı Merkezi'ni arayınız.

İnternet Bankacılığı güvenliği için yayınlanan Türkiye Bankalar Birliği’nin duyurularına ulaşmak için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Saygılarımızla
ANADOLUBANK İNTERNET BANKACILIĞI