Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
DUYURULAR

Zararlı Yazılım ve Oltalama Faaliyetleri Hakkında Bilgilendirme

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını korumak amacıyla para transferi, kart borcu ödeme, fatura borcu ödeme gibi işlemlerinizi dijital kanallarımız üzerinden güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte; dijital kanallar olarak, siz değerli müşterilerimize 7/24 hizmet vermekte olan Anadolubank İnternet Şube ve Anadolubank Mobil’i kullanabilirsiniz.

Müşterilerimizin güvenliğine her zaman önem vererek siber tehditlere karşı Anadolubank olarak önlemlerimizi almaktayız. 

Dünya genelinde bir salgına dönüşen Koronavirüs’e yönelik yoğun kamuoyu ilgisi, siber suçluların bu alana yönelmesine neden olmuştur. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü adına gönderilmiş süsü verilen ve Koronavirüs ile ilgili gerçeği yansıtmayan sağlık uyarılarının yer aldığı oltalama amaçlı e-postaların gönderildiği tespit edilmiştir. Kişisel verileri ele geçirme veya cihazlara zararlı yazılım yükleme amacıyla bu eylemler gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda, güvenliğinizi tehlikeye atabilecek durumlara karşı alınabilecek önlemler hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. 

  • E-posta mesajlarında yer alan bağlantılara tıklamadan önce linklerin ve e-postaların kaynağı kontrol edilmeli, bilmediğiniz kaynaklardan gelen bildirimler açılmamalıdır.
  • İçinde korona, salgın, virüs, karantina gibi kelimeler içeren ileti ya da linklere karşı özellikle dikkat edilmelidir.
  • Banka isimleri kullanılarak gönderilen e-postalarda, SMS’lerde veya sosyal medya üzerinden gelen bildirimlerde yer alan web adresleri ve bu adreslerin sertifikaları mutlaka kontrol edilmelidir. (Sertifikayı sitenin adres çubuğundaki kapalı kilit ikonu temsil etmektedir.)
  • Kişisel veri talep eden e-posta, web sitesi ya da online platformlara karşı temkinli olunmalıdır.
  • Mobil cihazlarınızın işletim sistemi güncel tutulmalı, mobil cihazlara indirilen ücretsiz uygulamalar kontrol edilmeli  ve uygulama kurarken istenilen izinlere kesinlikle dikkat edilmelidir. 
  • Mümkün olan her durumda çift aşamalı kimlik doğrulama kullanılmalıdır.
  • Aynı şifre birden fazla serviste tekrar kullanılmamalıdır. Saldırganların yaptığı ilk şey, ele geçirdikleri e-posta ve şifreleri farklı servislerde deneyip hesapları ele geçirmektir.
  • İnternet bankacılığına giriş yapılan cihazlarda güvenli antivirüs yazımları kullanıldığından emin olunmalıdır. 
  • Bankamızın tek resmi web sitesi www.anadolubank.com.tr dir. Bunun dışında, içinde “Anadolubank” adı geçen web sayfalarına giriş yapılmamalı ve adresler dikkatle kontrol edilmelidir. 
  • Anadolubank adını kullanarak bankamızı taklit eden sahte bir internet sayfasından şüphelendiğiniz durumlarda en kısa sürede bankamızı bilgilendirmenizi önemle rica ederiz. 

Sağlıklı günler dileriz.