Anadolubank Logo
×ANADOLUBANK » HAKKIMIZDA » SERMAYEDARIMIZ

HABAŞ GRUBU

Hamdi BAŞARAN (1913-1987) tarafından "Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası" adı ile 1956'da temelleri atılan HABAŞ Grubu, Sınai ve Tıbbi Gazlar, Demir Çelik, LPG, Doğal Gaz, Ağır Makine İmalatı ve Enerji sektörlerinde Ülkemizin önde gelen sanayi gruplarından biridir. Kurucusunun yenilikçi vizyonunu kılavuz edinen Grup, kesintisiz, etkin ve sürdürülebilir büyüme perspektifiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Sınai ve Tıbbi gazlar sektörünün lider firması konumunda olan HABAŞ, Ülke çapında yaygın tesislere, yüksek üretim, depolama ve nakliye imkanlarına, geniş bayi ağına, teknik destek ve bakım ekiplerine sahip olup Türkiye’nin giderek artan sınai ve tıbbi gazlar talebi doğrultusunda kapasitelerini, satış noktalarını ve ürün gamını sürekli geliştirmektedir.

HABAŞ’ın sektör lideri olduğu bir diğer alan ise Demir Çelik üretimidir. 1987 yılında üretime başlayan Grup, bugün 4.7 milyon ton sıvı çelik üretme kapasitesine sahiptir. Üretiminin çoğunu, beş kıtada çeşitli ülkelere ihraç eden HABAŞ’ın yıllık ihracatı 1.2 milyar ABD doları, dış ticaret hacmi ise 2.4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. HABAŞ nervürlü inşaat demiri ve filmaşin üretimlerine ilave olarak, 2.5 milyon ton kapasiteli yeni tesislerinde sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş/yağlanmış bobin, dilinmiş bobin ve levha üretimine başlamış bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak ithalat ve ihracata yönelik çalışan gruba ait liman tesisleri, yüksek indirme-bindirme kapasitesiyle bu alanda Ülkenin en büyük tesisleri arasındadır.

LPG sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan HABAŞ, dolum ve depolama tesisleri, LPG gemisi, deniz terminalleri, geniş nakliye filosu ve bayi ağıyla LPG’yi tüplü, dökme ve oto gaz olarak tüketicilere sunmaktadır.

HABAŞ, Doğal Gaz sektörünün liberalleşmesinin ardından gerekli lisansları almış ve doğal gazın henüz ulaştırılamadığı noktalardaki müşterilere ilk defa Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) tedarik sistemini geliştirmiştir. Böylece Ülke çapında pahalı ve kirli yakıtlarla çalışmak zorunda kalan sanayiciler doğal gaz kullanma olanağına kavuşmuşlardır. Habaş, aynı zamanda, tüketimi daha düşük düzeyde olan müşterilerin ihtiyacını karşılamak amacıyla Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) tedarik zincirini de geliştirip piyasaya tanıtan ilk firmadır.

Enerjinin her alanında var olmayı hedefleyen HABAŞ, elektrik üretimi alanında da büyük yatırımlar gerçekleştirmiş ve Ülkemizin önde gelen elektrik üretim şirketleri arasında yerini almıştır. Başlangıçta yalnızca Grup şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu enerji tesislerinin kapasitelerini yeni yatırımlarla artırmıştır. Mevcut 300 MWh kapasite devam etmekte olan ilave 800 MWh kapasiteli yatırımının 2016 yılı ikinci yarısında tamamlanarak devreye alınması ile 1100 MWh’e ulaşacaktır.

HABAŞ’ın faaliyet konularından biri de endüstriyel tesislerin imalatıdır. Farklı sanayi kolları için proses tesisleri, hava ayrışım tesisleri, çelik üretim tesisleri, haddehaneler, elektrik üretim tesisleri, gaz dolum ve depolama tesisleri gibi işletmelerin anahtar teslimi kurulumunu gerçekleştiren Grup, bu alanda mühendislik hizmetleri de sunmaktadır.

HABAŞ, satış ve ihracat alanlarındaki performansıyla uzun yıllardır ülkemizin Büyük Şirketler sıralamasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır. 2015 yıl sonu itibariyle HABAŞ’ın toplam cirosu 2.3 milyar ABD doları olmuştur. FitchRatings tarafından yapılan derecelendirme sonucunda ise HABAŞ’ın Uzun Vadeli Türk Lirası Notu A, Uzun Vadeli Döviz Notu B+, genel görünümü ise istikrarlı olarak belirlenmiştir.