Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
İŞLETME-KOBİ » NAKİT YÖNETİMİ » E-İMZA

 

E-İmza ile iş süreçlerinizi hızlandırın

Islak imzayla aynı değere sahip e-İmza ile dijital ortamdaki resmi işlemlerinizi, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Peki e-İmza nedir?

E-İmza, elektronik ortamlarda iletilen talimatların imzalarının doğrulanmasında kullanılan “5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu” ile yürürlüğe girmiş kimlik doğrulamasının yapıldığı elektronik veriyi tanımlar.

Elektronik İmza Kanunu’nda Güvenli Elektronik İmza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiştir.

E-imza gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurumlar adına elektronik imza oluşturulamaz. Kurumda çalışan gerçek kişiler adına elektronik imza oluşturulabilir.

E-imza sertifikası kullanmak isteyen firmaların, yasal olarak belirlenmiş ‘elektronik sertifika sağlayıcısı’ firmalardan hizmet alması gerekmektedir.

 

E-İmza Talimat İletimi

Müşterilerimiz, bankamızın ıslak imzaya zorunlu tuttuğu işlemler dışındaki talimatlarını, Anadolubank e-İmza Doğrulama Sistemi üzerinden e-İmza ile gönderebilirler.

Bu sistem kapsamında çalışmak isteyen müşterilerimizin, öncelikle e-İmza sertifika sağlayıcısı kurumlardan, e-İmza temin etmeleri gerekiyor. Sonrasında ise Anadolubank e-İmza Sistemi’ne gerekli tanımlarının yapılması yeterli olacaktır.

Söz konusu tanımların yapılması ile müşterilerimiz, kendi sistemlerinde e-İmzaladıkları talimatları sistemimize ileterek işlemlerini gerçekleştirebilirler.