Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
BİREYSEL » KREDİ KARTLARI » 3 BOYUTLU GÜVENLİK SİSTEMİ

3 boyutlu güvenlik sistemi

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ( 3D Secure )

3D Secure Güvenlik Platformu, bir ödeme onaylama metodu ya da teknolojik bir platform olup, ödeme sürecindeki “işyeri-banka-kart sahibi” sorumluluklarını düzenleyen, 3 Boyutlu Güvenlik Sistemidir.

3D Secure Güvenlik Platformu, sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılması için Visa tarafından geliştirilmiştir. Sistemin, Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

Sistem uyarınca, sanal ödeme işlemi sırasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi SMS olarak gönderilmekte böylece, kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede, yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılması engellenmektedir.

Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.

   

3D Secure Neden Güvenlidir?

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi yapılırken, banka tarafından kart sahibine  ödeme şifresi, SMS olarak gönderilmekte ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede, yetkisiz kişilerin kartları internet ortamında kullanması engellenmektedir.

3D Secure Nasıl Çalışır? 

Kart sahibinin, kayıtlı cep telefonu ile sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümüne geçer. Kart sahibinin karşısına, bankası tarafından, işlem şifresini soran bir pop-up ekran gelir.
Kart sahibi şifresini girerek işleme devam eder. Şifre, banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır.