Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
DİJİTAL BANKACILIK » ANADOLUBANK MOBİL » GÜVENLİK

Güvenlik

Anadolubank olarak sorumluluklarımız kapsamında yaptıklarımız

Parola ve Şifre

Anadolubank Mobil’e kullanıcı kodu, parola ve tek kullanımlık şifre ile yapabilirsiniz. İlk ekranda şirket kodunuz (Kurumsal hesaplar için geçerlidir.), müşteri numaranız (Ortak hesaplar için geçerlidir.), kullanıcı kodunuz ve parolanız ile giriş yaptıktan sonra açılan yeni ekranda, tercihiniz doğrultusunda belirlenen bir yöntem ile oluşturulan tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekiyor.

Anında Bilgilendirme ve İşlem Sınırları

Yapacağınız belirli tutar para transferlerinde, sistemde kayıtlı telefonunuza uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında anında bilgilendirileceksiniz.

Anadolubank'ın teknik altyapısı ve işlem türüne göre gerçekleştirilmesi mümkün olamayan ve süreli işlemler, bankamız tarafından belirlenen işlem saatleri ve limitleri içerisinde yapılacaktır.

Kesintisiz Hizmet

Anadolubank, mücbir sebepler ve beklenmeyen haller dışında mobil bankacılık hizmetlerini 7 gün ve 24 saat süre ile açık tutacaktır. Müşterilerimizi, bu durumların dışında kalan sistemsel ve/veya güncelleme çalışmaları kapsamında olabilecek planlı kesintiler hakkında Anadolubank Resmi İnternet Sitesi üzerinden yapacağımız duyuru ile bilgilendireceğiz.


Güvenlik kapsamında sunduğumuz hizmetler

Tek Kullanımlık Şifre (OTP) Uygulamaları (Anadolubank Şifreci /SMS OTP/ OTP Cihazı/)

OTP, her kullanıldığında size özel, yeni ve belirli bir süre için geçerli olan tek kullanımlık şifre oluşturur. Oluşturduğunuz tek kullanımlık şifreler başka hiçbir kullanıcı tarafından tekrar kullanılamaz ve belirli bir süre için geçerlidir. Bu süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller. Bu sayede Anadolubank Mobil’den güvenli olarak işlem yapabilirsiniz.

Anadolubank Mobil’e kullanıcı kodu, parola ve tek kullanımlık şifre ile yapabilirsiniz. İlk ekranda şirket kodunuz (Kurumsal hesaplar için geçerlidir.), müşteri numaranız (Ortak hesaplar için geçerlidir.), kullanıcı kodunuz ve parolanız ile giriş yaptıktan sonra açılan yeni ekranda, tercihiniz doğrultusunda belirlenen bir yöntem ile oluşturulan tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekiyor. Tek Kullanımlık Şifre, size özel ve belirli bir süre için geçerli olan bir şifredir. tek kullanımlık şifreler başka hiçbir kullanıcı tarafından tekrar kullanılamaz ve belirli bir süre için geçerlidir. Bu süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller. Bu sayede Anadolubank Mobil’den güvenli olarak işlem yapabilirsiniz.

 • SMS OTP
  Anadolubank Mobil girişleriniz için farklı bir giriş yöntemi belirlemediyseniz, SMS OTP ile tek kullanımlık şifrenizi SMS yoluyla alabilirsiniz.
 • Anadolubank Şifreci (Cep Telefonu OTP Uygulaması)
  Anadolubank Şifreci mobil uygulaması ile Anadolubank Mobil giriş ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken kullanabileceğiniz tek kullanımlık şifreleri üretebilirsiniz. Bu uygulama ile üretilen şifreler tek kullanımlık olduğu için bir kez kullanıldıktan sonra geçersiz hale gelecektir. Bu uygulamaya da tarafınızca belirlenen PIN ile giriş yapabilirsiniz.
 • Dikkat Etmeniz Gerekenler
  Anadolubank Şifreci uygulamasını kullanırken, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz:
  • Uygulama ilk kurulumda, cihaz üzerinde aktif hala getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle uygulamayı yalnızca kendi sahip olduğunuz cihazlara kurmalısınız. Farklı bir cihaza uygulamayı kurup aktive ettiğiniz takdirde, bu cihazı kullanan kişi de sizin hesabınız için tek kullanımlık şifreler üretebilir.
  • Akıllı telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında en kısa sürede Anadolubank Çağrı Merkezimizi (0 850 222 55 50) arayarak uygulamanızı kullanıma kapattırabilirsiniz.
  • Uygulama ile üretilen şifreler size özeldir; bu sebeple şifrelerinizi bankamız personeli dahil hiç kimseyle paylaşmayınız.

 • OTP Cihazı
  OTP Cihazı, Anadolubank Mobil’e girişlerinizde ekstra güvenlik sağlayan ve size özel PIN koduyla çalıştırılabilen tek kullanımlık şifreler üretir.


TBB Bildirisi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan bildiridir.

Güvenlik Uyarısı

 • Kolay tahmin edilebilecek şifreler oluşturmaktan kaçınınız. Şifrelerinizi, bankamız personeli de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız.
 • Bankacılık uygulamalarından çıkarken daima “Çıkış Yap” butonunu kullanınız.
 • Her zaman bilgisayarınızı/telefonunuzu şifre ile kitleyerek kullanınız.
 • Günlük işlem limitlerinizi belirleyiniz.
 • Anadolubank adı ve logosu taşıyor olsa bile içeriğinde kişisel bilgiler talep edilen e-postalara karşı dikkatli olunuz. Kişisel bilgileriniz veya şifreniz ile ilgili işlemler hiçbir şekilde e-posta yoluyla yapılmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen hemen 0 850 222 55 50 no.lu Çağrı Merkezimizi arayınız.
 • Tarih - Zaman Kısıtlama, IP Kısıtlama, İşlem Kısıtlama gibi ek güvenlik uygulamalarımızdan faydalanınız.
 • Uygulama marketinde bulunmayan uygulamaları mobil cihazınıza yüklemeyiniz.
 • Jailbreak, homebrew gibi güvenliğinizi tehlikeye düşürebilecek işlemleri uygulamayınız.
 • Kullandığınız tüm cihazların işletim sistem sürümünü güncel tutunuz.