Anadolubank Logo
×
Bireysel   Kurumsal  
Başvuru ve Parola İşlemleri Kredi Karti
Ekstre Goruntuleme
DUYURULAR

İnternet Bankacılığı Dolandırıcılık Girişimi Hakkında Kamuoyu Duyurusu (5 Kasım 2007)

İnternet Bankacılığı Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerini Elde Etmeye Yönelik Dolandırıcılık Girişimi Hakkında Kamuoyu Duyurusu (5 Kasım 2007)

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

İnternet Bankacılığı Kullanıcılarının
Kişisel Bilgilerini Elde Etmeye Yönelik
Dolandırıcılık Girişimi Hakkında Kamuoyu Duyurusu

5 Kasım 2007

 

Banka müşterilerine ait kimlik bilgileri, kart bilgileri, hesap bilgileri ve güvenlikle ilgili diğer bilgileri elde etmeye yönelik olarak hazırlanmış bir internet sitesi tespit edilmiştir. www.turkiyebankalarkurulu.com adlı sitede; “18.10.2007 tarihli ve 4389 sayılı Bankalar Kanununun “Sigorta” başlıklı 40 ncı maddesine göre ‘bundan sonra banka hesapları talebe bağlı olarak bağlı bankalar tarafından ücretsiz olarak sigortalanacak, herhangi bir problem halinde müşteri zararı karşılanacaktır’. Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki listeden bankanızı seçip formu doldurarak veya çalıştığınız bankanın merkez şubesine giderek sigorta formunu doldurunuz” bilgisi verilmekte ve tüm bankalar için ayrı ayrı hazırlanan formlarla müşterilere ait çeşitli bilgiler talep edilmektedir.

Rızaları olmaksızın müşterilere ait önemli bilgilerin elde edilmesi amacıyla hazırlandığı anlaşılan söz konusu www.turkiyebankalarkurulu.com internet sitesinin Türkiye Bankalar Birliği ve bankalarla ilgisi yoktur.

Banka müşterilerinin bu tür sahte internet sitelerine ait linkleri açmamaları, talep edilen bilgileri kesinlikle doldurmamaları ve tereddüt edilen durumlarda bankalarına başvurulmaları, olası dolandırıcılık eylemlerine maruz kalınmaması açısından son derece önemlidir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği